FAQ
Čo sú funkčné potraviny?
Potraviny, alebo zložky potravín môžeme označiť za funkčné, keď majú okrem základnej nutričnej funkcie preukázané aj ďalšie benefity na zdravie. Prostredníctvom preukázaných fyziologických účinkov na ľudský organizmus majú schopnosť napríklad znižovať riziko vzniku chronických ochorení. Častokrát bývajú funkčné potraviny obohacované práve pro- a prebiotikami, vitamínmi, minerálnymi látkami resp. širokou škálou bioaktívnych zložiek, ktoré majú preukázané fyziologické účinky na zdravie konzumenta.
Môžu tieto potraviny konzumovať aj deti?
Áno, naše produkty môžu bez obáv konzumovať všetky vekové kategórie.
Čo sú probiotiká?
Podľa Food and Agriculture Organization a World Health Organization (FAO/WHO) sú probiotiká definované ako živé mikroorganizmy, ktoré ak sú podávané v adekvátnych množstvách, podporujú zdravie konzumenta. Pre dosiahnutie zdraviu prospešných účinkov je však potrebné, aby probiotické baktérie v produkte boli životaschopné, aktívne a v koncentrácii najmenej 106 KTJ/g počas celej doby trvanlivosti produktu. Probiotiká najčastejšie využívané v probiotických výrobkoch patria prevažne do rodu Lactobacillus a Bifidobacterium.
Čo sú prebiotiká?
Prebiotiká sú definované ako nestráviteľné zložky potravín, ktoré sú v čreve utilizované prítomnou, zväčša probiotickou mikrobiotou, čím podporujú jej rast a aktivitu. Ústrednú pozornosť si medzi prebiotikami získali oligo- a galaktooligosacharidy s odkazom na ich schopnosť selektívne podporovať rast vybraných druhov mikroorganizmov z rodu Lactobacillus a Bifidobacterium.
Čo sú synbiotiká?
Synbiotiká predstavujú kombináciu probiotík a prebiotík.
Akú úlohu zohrávajú prebiotiká a probiotiká v čreve?
Zloženie črevnej mikrobioty je významne ovplyvnené spôsobom výživy. Náš tráviaci trakt je kolonizovaný viac ako 400 bakteriálnymi druhmi s koncentráciou 1013 – 1014 baktérií/g. Dostatočný príjem prebiotík v strave tak stimuluje rast probiotík v hrubom čreve, ktoré majú nespočetné množstvo benefitov na zdravie konzumenta. Ak sú probiotiká obsiahnuté v čreve v dostatočných množstvách, môžu potláčať rast nežiaducich mikroorganizmov a zároveň majú preukázané imunomodulačné účinky.
Čo sú bielkoviny?
Bielkoviny, resp. proteíny sú základnou stavebnou jednotkou našich buniek. Slúžia taktiež na ich obnovu, regeneráciu a sú základom pre imunitný systém a hormonálnu reguláciu. Pozostávajú z aminokyselín.
Čo je kolagén?
Kolagén je proteín, ktorý tvorí základnú stavebnú jednotku spojivových tkanív. Zúčastňuje sa taktiež na obnove a správnom fungovaní všetkých živých buniek. Tvorí 30% celkových bielkovín v tele a 70 % bielkovín v pokožke.
Aké sú výhody konzumácie kolagénu?
S narastajúcim vekom sa produkcia kolagénu v organizme znižuje, čím dochádza k oslabeniu štruktúr tela. Pravidelný príjem kolagénu preto zabezpečuje správnu pevnosť a pružnosť pokožky, ako aj pevnosť kostí, kĺbov, nechtov, vlasov a zubov. Taktiež spomaľuje starnutie, podporuje hojivé a regeneračné procesy v tele.