Nakúpte aspoň za 30 € a dopravu máte zadarmo! Nakúpte aspoň za 30 € a dopravu máte zadarmo!

10 dôvodov, prečo by ste mali konzumovať viac medu

O mede a jeho pozitívnych účinkoch je známych množstvo všeobecných právd a faktov. Pripravili sme si pre vás súhrn desiatich, na ktoré by ste mali myslieť najviac.


1. Obsahuje množstvo antioxidantov

Kvalitný med obsahuje veľa dôležitých antioxidantov. Patria sem organické kyseliny, fenolové zlúčeniny, peptidy, enzýmy, ako aj iné minoritné zložky. Práve kombinácia týchto látok mu dodáva antioxidačnú silu. Antioxidanty sa spájajú so zníženým rizikom infarktu, mŕtvice a niektorých druhov rakoviny. Prispievajú aj zdraviu očí.

Okrem prírodného cukru a antioxidantov obsahuje tiež ďalšie výživné látky. Aj v malej porcii zlatistej pochúťky nájdete cez 30 rôznych druhov minerálov, vrátane všetkých hlavných ako sú fosfor, vápnik, draslík a horčík. Samozrejme nedá sa predpokladať, že ich všetky získate vďaka medu. No ako doplnok je určite vhodný.

2. Zlepšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu v tele

Vysoká hladina LDL cholesterolu je silným rizikovým faktorom pre srdcové choroby. Tento typ cholesterolu hrá hlavnú úlohu pri ateroskleróze alebo hromadení tukov v tepnách, čo môže viesť až k infarktu a mŕtvici. Celkovo by sa tak dalo konštatovať, že med zmierňuje „zlý“ LDL cholesterol, triglyceridy, zápaly a zároveň zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol.

3. Substituuje klasické sladkosti

Pozitívne účinky sladkého produktu včiel sú rozhodne nespochybniteľné. No čo ak práve nemáte možnosť konzumovať med v jeho klasickej podobe a radi by ste si ho dopriali každý deň, aj keď napríklad nie ste doma? Vhodnou alternatívou môžu byť prírodné tyčinky Beez v bio kvalite. Obsahujú len ovsené vločky, med, kokosový olej a sušené ovocie. Ocenia ich malí aj veľkí, keďže môžu slúžiť ako zdravá náhrada klasických sladkostí.

4. Posilňuje imunitný systém

Má nespočetné liečivé vlastnosti, ktoré prirodzene pomáhajú pri bolesti v krku. Jeho antioxidanty a účinné látky taktiež zabraňujú infekciám spôsobeným vírusmi, baktériami a plesňami. Podľa lekárov a vedcov má pohánkový med najvyšší počet antioxidantov a pri každodennej konzumácii môže byť z dlhodobého hľadiska prospešný pre zvýšenie imunity. Moderná medicína preukázala jeho účinnosť aj pri liečbe preležanín, popálenín, vredov na koži a zápalov.

5. Skvalitňuje tráviaci proces

Med sa niekedy využíva aj na liečbu zažívacích problémov, ako je hnačka. Je to tiež silné prebiotikum. Vyživuje dobré baktérie žijúce v črevách, ktoré sú rozhodujúce nielen pre trávenie, ale aj pre celkové zdravie.