Nakúpte aspoň za 30 € a dopravu máte zadarmo! Nakúpte aspoň za 30 € a dopravu máte zadarmo!

Dobrá vec

Čo ste mali dnes na raňajky? Džem na chlebe? Čerstvé ovocie? Sušené ovocie v müsli alebo nejakú grilovanú zeleninu? Možno ovocnú šťavu či kávu? Za to všetko vďačíme včelám. Tie nám totiž neposkytujú len med, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. V skutočnosti sa hovorí, že sú za každým tretím sústom, ktoré si doprajeme, čím robia našu stravu pestrou. Včela je teda najdôležitejší opeľovač potravinárskych plodín na svete.

Včela medonosná je pravdepodobne najznámejšou včelou na svete, ale celkovo existujú desiatky až stovky ďalších druhov. Včely medonosné a čmeliaky žijú spoločensky, na čele s kráľovnou, ktorá riadi trúdy a robotnice. Rodinná jednotka samotárskych včiel sa skladá iba z jedného páru.  

Prečo to ale všetko píšeme? Včely pomaly vymierajú a my to musíme zastaviť. V celej Európe hrozí vyhynutie takmer každému desiatemu druhu včiel. Nejde totiž len o ochranu včiel ako takých, ale aj o prostredie, v ktorom sa vyskytujú. Možno by pomohla úprava nejakého zákonu, ktorý by ich život aj okolie skvalitnil. Medzi ďalšie príčiny úhynu včiel patria aj okolnosti, ktoré nás a prírodu ovplyvňujú. Sú to zmeny vo využívaní pôdy, odlesňovanie, choroby, pesticídy, nesprávne poľnohospodárske postupy, znečistenie ovzdušia, invazívne nepôvodné druhy rastlín a živočíchov, či zmena klímy.

Máme záujem konať teraz v záujme ľudí a voľne žijúcich živočíchov a ovplyvniť to čo sa deje. Strata opeľovačov by mohla viesť k nižšej dostupnosti plodín a voľne rastúcich rastlín, ktoré poskytujú základné živiny pre ľudí a iné živé tvory. Bez nich by sa zvýšil počet ľudí trpiacich nedostatkom vitamínu A, železa a kyseliny listovej.


Práve preto sme sa rozhodli spojiť s projektom Mestské včely od neziskovej organizácie Živica. Včely majú v mestách často lepšie podmienky a tento projekt podporuje ich výskyt a taktiež poukazuje na ohrozujúce faktory. Milovníci včiel, ale aj celkovo prírodného života, pomáhajú s implantovaním bzučiacich tvorov do miest, aby aj mestské rastliny mal kto opeľovať. Tento projekt je rozšírený do viacerých miest na Slovensku a stále pokračuje ďalej. 

Zapojiť sme sa rozhodli aj my v Max Sporte, keď z každého nákupu našich lahodných tyčiniek v bio kvalite Beez prispejeme na chod projektu Mestských včiel. Sami si uvedomujeme dôležitosť týchto tvorov v spoločnosti a nechceme len tak nečinne prihliadať na ich vymieranie. Aj preto sme sa rozhodli aspoň takouto troškou prispieť a zapojiť sa do projektu. 

Tyčinka Beez tak odteraz nie je len chutným zdrojom vitamínov a energie. Pomáha dobrej veci, na ktorú môžeme byť sami hrdí. Objednajte ešte dnes a podporte tak projekt Mestské včely každým vašim nákupom.